На 22 декември в Първо СОУ „Свети Седмочисленици” бяха тържествено открити новите кабинети по Български език и литература, носещи имената на Ботев, Вазов и Йовков. Кабинетите бяха ремонтирани, обзаведени и оборудвани със средства от училищния бюджет и от национална програма „Модернизация на материалната база в училище”.
Окончателното завършване на кабинетите беше като коледен подарък за ученици и учители.
Всеки кабинет има свой собствен облик и представлява едно уникално естетично оформено образователно пространство:
КАБИНЕТ "ХРИСТО БОТЕВ"
Слял в едно поезия и борба, Ботев се е утвърдил като мяра за достойно човешко поведение. Философ по природа, гражданин на света, поетът революционер издига свободата като най-естественото човешко право и висша нравствена категория, а „единството на человеческий род” според него трябва да твори само добро.
Кабинетът по БЕЛ, който носи неговото име, приютява горди и достойни наследници на Христо Ботев, които растат свободни и смели в мечтите си, устремени към висшата цел да се реализират като успешни, честни и достойни хора.
Стигнал до ненадминати естетически висоти, Ботев е цитиран в специално фоайе в Сорбоната – Париж, в редицата “Великите поети на Европа”и ние се гордеем с това. Безсмъртните му стихове: „Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира…” са наше верую. Ботевият дух пречиства помислите ни и осмисля делата ни.
КАБИНЕТ "ИВАН ВАЗОВ"
Всяка епоха ражда свои изключителни личности, носещи в себе си целия заряд на времето, в което живеят, но и също така изпреварили това време и надарени с духовна сила, която ги прави лидери.
Иван Вазов – живял и творил на границата на две епохи, търси измеренията на националните добродетели и определя духовното съдържание на понятието Родина. Родината става вдъхновение, постоянна тема и основен образ в поезията му.
Вазов откликва на всичко “българско и родно”, но най-яркото измерение на „родното” е езикът и цитатът от одата “Българският език” заема централно място в кабинета:
Език свещен на моите деди,
език на мъки, стонове вековни,
език на тая, дето ни роди
за радост не - за ядове отровни.
Другият основополагащ образ в българското съзнание, около който се гради светът на родното е образът на майката. В стихотворението “На майка ми” поетът възпява свещения й образ:
Ти ме роди, но ти ми даде
и светлото, що в теб блещеше,
ти и човека в мен създаде-
ти два пъти ми майка беше!
На България е посвещава всичко: “душа, сърце, любов, зари небесни,/ от теб приети – върнах ти ги в песни.” Лириката му е олицетворение на сливането на човешкия дух с духа на родината. Не са мнозина тези, които могат достойно да заявят:
и аз на своя ред ще си замина,
трева и мен ще расне над прахът.
Един ще жали, друг ще ме проклина,
но мойте песни все ще се четат.
Човекът изчезва, но неговото дело и име остават - това велико име, което времето не може да заличи от паметта на българите е Иван Вазов...
КАБИНЕТ "ЙОРДАН ЙОВКОВ"
Творчеството на Йовков е едно неспиращо себепознание и разгадаване на Човека. То ни облагородява, смирява и ни носи покой. Светът на Йовков не само ни изразява, но и ни напътства, съди ни и ни опрощава, задава ни морални въпроси. Затова над дъската в кабинет Йовков стои питането: „ Бяла лястовица … Има ли я …” Отстрани броеницата от черни лястовици напомня за мъката в живота, но на стената отзад е Йовковата вяра: „… с мъки, с нещастия е пълен тоя свят, но все пак има нещо, което е хубаво, което стои над всичко друго – любовта между хората .” До тези думи грее бялата лястовица на надеждата, доброто и спасението. Дано под нейните разперени криле в новия кабинет Йовков работата, отношенията и емоциите ни да бъдат белязани от мъдростта, човечността и любовта, които озаряват Йовковия свят. За да бъдат учениците ни не само знаещи и можещи хора, но и добри Човеци.
Севдалина Зафирова
|