СПИСЪК С ПРОИЗВЕДЕНИЯТА, КОИТО ЩЕ СЕ ИЗУЧАВАТ ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА ПРЕЗ УЧЕБНАТА 2015/2016 ГОДИНА - 25 Июня 2015 - Училищен сайт
Първо СУ"Св.Седмочисленици" гр.Търговище Събота, 2016-12-03, 1:18 AM
Добре дошли Гост | RSS      
Главно меню

Важни връзки
  • Главни учители
  • МОН
  • РУО Търговище
  • MOODLE
  • Електронен дневник
  • Шуменски университет

  • Статистика

    Онлайн: 1
    Гости: 1
    Потребители: 0

    Влизане

    Начало » 2015 » Юни » 25 » СПИСЪК С ПРОИЗВЕДЕНИЯТА, КОИТО ЩЕ СЕ ИЗУЧАВАТ ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА ПРЕЗ УЧЕБНАТА 2015/2016 ГОДИНА
    2:25 PM
    СПИСЪК С ПРОИЗВЕДЕНИЯТА, КОИТО ЩЕ СЕ ИЗУЧАВАТ ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА ПРЕЗ УЧЕБНАТА 2015/2016 ГОДИНА

    V КЛАС

    1. Митове и легенди за сътворението:

    - старогръцки (Уран и Гея);

    - библейски (Сътворението);

    - скандинавски (“Имир, леденият великан”);

    - български

    - “Раждането на Вахагн”(арменски епос)

    1. “Славки си рожба не трае” (фолклорна песен)
    2. “Тримата братя и златната ябълка” (българска фолклорна приказка)
    3. “Слънцето и луната” (еврейска приказка)
    4. “Легенда за рома” (ромска приказка)
    5. “Събра Марко триесе юнаци” (песен от цикъла за Крали Марко)
    6. “Ой те, дръвце, право дръвце”(фолклорна песен)
    7. “Станенине, господине” (фолклорна песен)
    8. “Млада Бога” - Илия Волен
    9. “Благословия на кукерския цар” (фолклорен текст)
    10. “Яйцето на живота” (фолклорна песен)
    11. “Родба на родбите” (фолклорна песен) 
    12. “Пролетен празник” - Кирил Христов
    13. “Възкресение” - Ел. Багряна.
    14. “Свети Георги и ламята” (фолклорна легенда)
    15. “Ой, Еньо, Еньо, Еньо ергеньо” (фолклорна песен)
    16. “Свети Димитър коня кове” (фолклорна песен)
    17. Пасхална молитва
    18. “Ела се вие, превива” (фолклорна песен)
    19. “Снощи се дете родило” (Фолклорна песен)
    20. “Овде дърво столовито” (     Фолклорна песен)
    21. “Два са бора ред поредом расли” (Фолклорна песен)
    22. “Котаракът в чизми” - Шарл Перо
    23. “Гъсарката на кладенеца” – Братя Грим
    24. “Грозното патенце” - Х. К. Андерсен
    25. “Златната мома” (българска фолклорна приказка от Бесарабия)
    26. Из “Хитър Петър” - Сава Попов (“Търговецът”)
    27. “Главатарят, който поискал да плени месечината” (турска приказка)
    28. “Трима братя града градяха” (фолклорна песен)
    29. “Най-справедливият” - Елин Пелин
    30. “Даваш ли, даваш , балканджи Йово (фолклорна песен)
    31. “Бил се Марко с турци еничари” (фолклорна песен)
    32. “Момче с крила” - Агоп Мелконян
    33. “Приспивна песен” - Асен Разцветников
    34. “Родната реч” - Иван Вазо

    VI клас

    1. "Косачи" - Елин Пелин
    2. "Приказка без край" - Михаел Енде (откъс от “Антикварна книжарница”)
    3. "Щастливият принц" - Оскар Уайлд
    4. "Серафим" - Йордан Йовков
    5. "Малкият принц" - Антоан дьо Сент-Екзюпери (Част XXI)
    6. "Гълъбът и мравката" и “Жабата поискала да стане колкото вола” - Лафонтен
    7. “Братчетата на Гаврош” - Христо Смирненски
    8. "Принцът и просякът" от Марк Твен (глава първа "Раждането на принца и на просяка" и глава трета "Том се среща с принца"
    9. "Автобиография" - Бранислав Нушич ( "Чужди езици")
    10. "Художник" - Веселин Ханчев
    11. "Славеят на китайския император" - Ханс Кристиан Андерсен
    12. Из “История славянобългарска” – Паисий Хилендарски (“О, неразумни...”)
    13. “Къде си, вярна ти любов народна?” и “Вятър ечи, Балкан стене” – Добри Чинтулов
    14. “Хубава си, моя горо” – Любен Каравелов
    15. "Хайдути" - Христо Ботев
    16. "Отечество любезно" - Иван Вазов
    17. "Под игото" - Иван Вазов ("Радини вълнения")
    18. "Към родината" - Атанас Далчев

    VII КЛАС

    1. „На прощаване” – Христо Ботев
    2. „Немили-недраги” (I, II, III, V, X глава, епилогът) – Иван Вазов
    3. „Една българка” – Иван Вазов
    4. „Опълченците на Шипка” – Иван Вазов
    5. „Българският език” – Иван Вазов
    6. Из „До Чикаго и назад” (Ниагара!...) – Алеко Константинов
    7. Из „Бай Ганьо” („На гости у Иречека”) – Алеко Константинов
    8. „Неразделни” – Пенчо Славейков
    9. „Заточеници” – Пейо Яворов
    10. „По жътва” – Елин Пелин
    11. „По жицата” – Йордан Йовков

     

    VIII КЛАС

    1. Николай Хайтов – „Дервишово семе”
    2. Ивайло Петров – „Преди да се родя”
    3. Димчо Дебелянов – „Да с завърнеш в бащината къща”
    4. Елисавета Багряна – „Потомка”
    5. Николай Лилиев – „Тихият пролетен дъжд”
    6. Христо Смирненски – „Зимни вечри”
    7. Светослав Минков – „Дамата с рентгеновите очи”
    8. Никола Вапцаров – „Песен за човека”
    9. Емилиян Станев – „Крадецът на праскови”
    10. Йордан Радичков – „Нежната спирала”
    11. Валери Петров – „Японският филм”
    12. Блага Димитрова – „Жена”
    13. Павел Вежинов – „В един есенен ден по шосето”

    IX КЛАС

    1. Омир – „Илиада“
    2. Сафо - лирика
    3. Софокъл – „Едип цар“ и „Антигона“
    4. Еврипид – „Електра“
    5. Историята на Йосиф и неговите братя
    6. Историята на Мойсей
    7. Евангелие от Матея
    8. Евангелие от Йоан
    9. Пространно житие на Кирил
    10. „Проглас към евангелието“
    11. Константин Преславски. „Азбучна молитва”
    12. Черноризец Храбър – „За буквите“
    13. Йоан Екзарх – „Шестоднев“
    14. Презвитер Козма - против богомилите“
    15. „Ходене на Богородица по мъките“ -  апокриф

    X Б КЛАС

    1. Бокачо – „Декамерон“
    2. Данте Алигиери – „Ад“
    3. Сервантес – „Дон Кихот“
    4. Шекспир – „Хамлет“
    5. Шекспир – „Ромео и Жулиета“
    6. Молиер – „Тартюф“
    7. Молиер – „Дон Жуан“
    8. Даниел Дефо – „Робинзон Крузо“
    9. Гьоте – „Фауст“
    10. Александър Дюма – „Граф Монте Кристо“
    11. Джордж Байрон – лирика
    12. Пърси Биш Шели – лирика
    13. Балзак – „Дядо Горио“
    14. Пушкин – лирика
    15. Пушкин – „Евгений  Онегин“ 
    16. Гогол – „Шинел“
    17. Достоевски – „Престъпление и наказание“
    18. Мопасан – „Бел ами“
    19. Чехов – разкази
    20. Пол Верлен – лирика
    21. Артур Рембо – лирика
    22. Булгаков – „Майстора и Маргарита"
    23. Паисий Хилендарски – „История славянобългарска“
    24. Софроний Врачански – „Житие и страдание грешнаго Софрония“
    25. П. Р. Славейков – „Изворът на белоногата“
    26. Добри Чинтулов – стихотворения
    27. Любен Каравелов – „Българи от старо време”
    28. Добри Войников – „Криворазбраната цивилизация“

    X А,В КЛАС

    1. Бокачо – „Декамерон“
    2. Сервантес – „Дон Кихот“
    3. Шекспир – „Хамлет“
    4. Молиер – „Тартюф“
    5. Даниел Дефо – „Робинзон Крузо“
    6. Александър Дюма – „Граф Монте Кристо“
    7. Балзак – „Дядо Горио“
    8. Пушкин – лирика
    9. Гогол – „Шинел“
    10. Мопасан – „Бел ами“
    11. Пол Верлен – лирика
    12. Артур Рембо – лирика
    13. Паисий Хилендарски – „История славянобългарска“
    14. П. Р. Славейков – „Изворът на белоногата“
    15. Любен Каравелов – „Българи от старо време”
    16. Добри Войников – „Криворазбраната цивилизация“

    XI КЛАС

    1. Христо Ботев

         Лирика:„Майце си“, „Към брата си“, „Делба“, „До моето първо либе“, „Елегия“, „Борба“, „Моята молитва“, „Хайдути“, „Напрощаване“, „Хаджи Димитър“, „Обесванетона Васил Левски“

         Публицистика: „Политическа зима“, „Смешен плач“

    1. Иван Вазов

         Лирика: „Епопея на забравените“, „Практическият человек“, „Средство да нямаш врагове“, „Двайсетий век“, „Линее нашто поколенье“, „Сливница“, „При Рилския манастир“, „Към природата“, „Елате ни вижте“

         Проза: „Чичовци“, „Под игото“, „Дядо Йоцо гледа“, „Пейзаж“, „Тъмен герой“, „Кандидат за хамама“

    1. Алеко Константинов

         Фейлетони: „Страст“, „Честита Нова година“, „По изборите в Свищов“, „Сеятели на рабски чувства“, „Разни хора, разни идеали“.

         „Бай Ганю“

    1. Пенчо Славейков

    „Олаф ван Гелдерн“, „Епически песни“(„Ралица”, „Бойко”, „Cis moll”), „Псалом на поета“, „Сън за щастие“

    1. Пейо Яворов

         Лирика: „На нивата“, „Заточеници“, „Арменци“, „Хайдушки песни“, „Ще бъдеш в бяло“, „Две хубави очи“, „Стон“, „Калиопа“,„Сенки“, „Песен на песента ми“, „Градушка“, „Нощ“, „Песента на човека“, „Към върха“, „Маска“, „Две души“

         Драма: „В полите на Витоша“

    1. Елин Пелин

         Разкази: „Ветрената мелница“, „Мечтатели“, „Косачи“, „Край воденицата“, „Задушница“, „На оня свят“, Андрешко“, „Престъпление“, „Напаст божия“

         Повести: „Гераците“

         Сборник разкази „Под манастирската лоза“

    1. Димчо Дебелянов – „Пловдив“, „Черна песен“, „Спи градът“, „Да се завърнеш...“, „Помниш ли, помниш ли...“, „Аз искам да те помня все така“, „Гора“, „Миг“,

    „Един убит“, „Сиротна песен“, „Тиха победа“, „Прииждат, връщат се“

    XII КЛАС

    1. Христо Смирненски – лирика(„Да бъде ден”, „Ний”, „През бурята”, „Йохан”„Цветарка”, „Децата на града”, „Зимни вечери”)
    2. Гео Милев – поемата „Септември”
    3. Атанас Далчев –сб. „Прозорец”(„Болница”, „Стаята”, „Къщата”, „Дяволско”, „Прозорец”, „Повест”, „Старите моми”), „Ангелът на Шартр”
    4. Елисавета Багряна – лирика( „Вечната”, „Потомка”, „Стихии”,)
    5. Йордан Йовков – разкази(„Шибил”,  „Индже”, „Серафим”, „Другоселец”, „Албена”, „Песента на колелетата”, „Последна радост”, „Вълкадин говори с бога”,”През чумавото”, „Постолови воденици”, „Белите рози”)
    6. Никола Вапцаров – „Вяра”, „Завод”, „Романтика”, „Писмо”, „Песен за човека”, „История”, „Кино”, Прошално”, „Предсмъртно (Борбата е безмилостно жестока…”)
    7. Димитър Димов – „Тютюн”
    8. Димитър Талев – „Железният светилник”

     

    Прегледи: 608 | Добавено от: IСОУ | Рейтинг: 0.0/0
    Всички коментари: 0
    Коментари могат да добавят само регистрирани потребители.
    [ Регистрация | Вход ]
    Търсене

    Календар
    «  Юни 2015  »
    ПнВтСрЧтПтСбНд
    1234567
    891011121314
    15161718192021
    22232425262728
    2930

    Нашата анкета
    Имате ли отношение към 8 март?
    Всички отговори: 114

    Архив


    Copyright IСОУ"Св.Седмочисленици" © 2016